Arhivă

  • Programul Bucharest Music Film Festival 2009

    Programul Bucharest Music Film Festival 2009

    17 iunie

     

    Ora 17.30

    LECŢIA DE VALS

    Clubul de Dans Sportiv Mihai Petre

     

    Ora 18.30

    CONCERT

    Raluca Enea – clavecin

    Irina Năstase – pian

    Durata: 45’

     

    Program:

    Joseph HaydN-  Sonataîn Sol major, Hob. XVI:8

    Allegro – Menuet – Andante – Allegro

    Sonata în Sol major, Hob. XVI:40

    Allegretto innocente – Presto

    Sonata în Do major, Hob. XVI:21

    Allegro – Adagio – Finale. Presto

    Sonata în Re major, Hob. XVI:42

    Andante con espressione – Vivace assai

     

    Ora 19.30

    CVINTETUL FLORIN NICULESCU

    Florin Niculescu – vioară

    Thuryn Mitchell – pian

    Hugo Lippi – chitară

    Darryl Hall – bass

    Benhammou Mourad – percuţie

    Durata: 1h30’

     

    Program:

    Automne

    Opportunity

    La chanson des rues

    Light

    Daphne

    Sweet Chorus

    Melodie au Crepuscule

    Place de Brouckère

    Improvizaţie pe Mica serenadă (Joseph Haydn)

     

    Ora 21.00

     

    FILM: CREAŢIA (Joseph Haydn)

    Orchestra Austro-Ungară Haydn

    Dirijor: Adam Fischer

    Solişti: Annette Dasch, Christoph Strehl, Thomas Quasthoff

    Acest concert a avut loc în frumoasa sală de concerte a Palatului Esterházy din Eisenstadt şi este un tribute adus unuia dintre geniile muzicale ale lumii, Joseph Haydn, cu ocazia celebrării a 200 de ani de la moartea sa, din 1809. Orchestra Austro-Ungară Haydn, fondată în 1987 de celebrul dirijor internaţional Adam Fischer, alături de solişti celebri precum Annette Dasch şi Thomas Quasthoff, aduc un omagiu compozitorului austriac, prin interpretarea capodoperei sale, oratoriul „Creaţia".

    Durata: 2h

     

    Joi 18 iunie

     

    Ora 18.30 

    LECŢIA DE VALS

    Clubul de Dans Sportiv Mihai Petre

     

    Ora 19.30

     

    CONCERT

    Toma Popovici – pian

    Adrian Duminică – clarinet

    Durata: 40’

     

    Program:

    Carl Maria von Weber - Grand duo concertante pentru clarinet şi pian

    Allegro con fuoco

    Andante con moto

    Allegro

    Francis Poulenc -  Sonata pentru clarinet şi pian

    Allegro tristamente

    Romanza

    Allegro con fuoco

     

    Ora 20.10

    MINIRECITAL

    Theodor Dumitru – pian

    Elev al Colegiului Naţional de Arte „Regina Maria” din Constanţa, profesor Victoria Boicenco.

    Durata: 10’

     

    Program:

    J. Ph. Rameau - Gavotte et doubles

    Claude Debussy - Golliwogg’s cakewalk

     

    Ora 20.20

     

    CONCERT

    Toma Popovici – pian

    Adrian Duminică – clarinet

    Durata: 40’

     

    Program:

    Johannes Brahms -  Sonata nr. 2 pentru clarinet şi pian în Mi bemol major, op. 120

    Allegro amabile

    Allegro appassionato

    Andante con moto. Allegro

    Vittorio Monti - Csárdás

     

    Ora 21.00        

    FILM: Traviata la Gara Centrală din Zürich (Giuseppe Verdi)

    Orchestra Operei din Zürich

    Dirijor: Paolo Carignani

    Solişti: Eva Mei, Vittorio Grigolo, Angelo Veccia

    În septembrie 2008, călătorii celei mai aglomerate gări din Zürich au fost surprinşi cu un spectacol live al operei „Traviata” de Giuseppe Verdi. Gara a rămas deschisă pentru pasageri, în timp ce soliştii, corul şi orchestra Operei din Zürich, dirijate de Paolo Carignani, au interpretat în jurul publicului. „Traviata la GaraCentrală din Zürich” a adus tragica poveste de dragoste a lui Verdi într-o banală zi de marţi, pe peronul aglomerat şi a devenit cel mai mare succes al unui program cultural produs vreodată de Televiziunea Naţională Elveţiană.

    Durata: 2h28’

     

    Vineri 19 iunie

     

    Ora 18.30

     

    LECŢIA DE VALS

    Clubul de Dans Sportiv Mihai Petre

     

    Ora 19.30

     

    CONCERT

     

    Maite Maruri – mezzo soprană

    Josu Okiñena – pian

    Durata: 30’

     

    Program:

    Giovanni Battista Pergolesi - Se tum´ami

    Antonio Vivaldi -  Armatae face et anguibus

    Gaetano Donizetti -   Me voglio fa na casa / La zingara

    Gioachino Rossini -  Anzoletta avanti la regatta

    Anzoletta dopo la regatta

    Arietta alla spagnola

    Naqui all’ affanno (Cenuşăreasa)

     

    Ora 20.00

     

    CVARTETUL A4

    Alexandra Toader – violă

    AlexandruGorneanu – violoncel

    Ionuţ Cristian Preotu – vioară

    Daniel Mihai – vioară

    Durata: 40’

     

    Program:

    Johann Sebastian Bach - Aria din Suita nr. 3

    Joseph Haydn -   Aranjament pentru cvartet din Simfonia a IV-a

    Wolfgang Amadeus Mozart – Eine kleine Nachtmusik

    Astor Piazzolla-  Oblivion / Libertango

    Johannes Brahms -  DansUngar nr. 5

    Scott Joplin -   Entertainer

    Leroy Anderson -  Plink Plank Plunk  

    Jay Ungar -   Ashokan

    Leslie Shepard -  Evening Shadows

     

    Ora 20.40 

    CONCERT

    Maite Maruri – mezzo soprană

    JosuOkiñena – pian

    Durata: 20’

     

    Program:

    Manuel Garcia  -Caramba

    A la lea lea

    El riqui riqui

    El contrabandista

    Federico Chueca - La gran vía

    Jerónimo Gimenez - La tarántula

    Gioachino Rossini - Di tantipalpiti (Tancredi)

    Una voce pocofá (Bărbierul din Sevilla)

     

    Ora 21.00

     

     FILM: BAL MASCAT (Giuseppe Verdi)

    Orchestra Simfonică din Viena

    Dirijor: Marcello Viotti

    Solişti: Stephen O´Mara, Lado Atanelli, Jeanne-Michèle Charbonnet

    Îndrăgita operă „Bal mascat”, de Giuseppe Verdi, a fost pusă în scenă de către Richard Jones şi Antony McDonald la Bregenz, în vara anului 1999.

    Durata: 2h20’

     

    Sămbătă 20 iunie

    Ora 18.30

     

    LECŢIA DE VALS

    Clubul de Dans Sportiv Mihai Petre

     

    Ora 19.30

     

    ROMANIAN PIANO TRIO

    Alexandru Tomescu – vioară

    Horia Mihail – pian

    Răzvan Suma – violoncel

    Durata: 25’

     

    Program:

    Joseph Haydn - Trio HOB. XV

    Allegro, Andante, Finale Presto

     

    Ora 20.00

     

    Grupul vocal Acapella

    Dirijor: George Miron

    Durata: 20’

    Program:

    Wolfgang Amadeus Mozart   - Eine kleine Nachtmusik

    Cavatina contesei Porgi Amor (Nunta lui Figaro)

    Joseph Haydn – Abendlied zu Gott

    Aus dem Dankliede zu Gott

     

    Ora 20.20

     

    ROMANIAN PIANO TRIO

    Alexandru Tomescu – vioară

    Horia Mihail – pian

    Răzvan Suma – violoncel

    Durata: 40’

    Program:

    Béla Bartók -6 dansuri româneşti Sz.56

    Jocul cu bâta, Brâul, Peloc, Buciumeana, Poarga, Mărunţelul

    Manuel de Falla -   Suita popular spaniolă

    Panomoruno, Nana, Canción, Polo, Asturiana, Jota

    Tomás Bretón – Patru piese spaniole

     

    Ora 21.00

     

    FILM: FLAUTUL FERMECAT (Wolfgang Amadeus Mozart)

    Orchestra Filarmonicii din Viena

    Dirijor: James Levine

    Solişti: Ileana Cotrubaş, EditaGruberova, Peter Weber

    Aproape niciodată înainte şi cu siguranţă niciodată de atunci, un spectacol cu „Flautul fermecat” de Mozart nu a mai fost primit cu un astfel de entuziasm ca la Festivalul de la Salzburg. „Flautul fermecat” este întotdeauna considerată una dintre marile provocări ale muzicii. Nenumărate cărţi au fost scrise despre această operă, încercând să îi descifreze misterul. Die Süddeutsche Zeitung scria: „Cine nu a visat la un spectacol cu "Flautul fermecat", care dă viaţă tuturor sensurilor prezente în capodoperă?... Ne-am întors la visul copilăriei, la magia care însufleţeşte flautul, la sentimentele măreţe, la amuzamentul oamenilor, la focul dragostei şi misterul destinului ...”

    Durata: 3h9’

     

    Sâmbătă 21 iunie

     

    Ora 18.00

     

    LECŢIA DE VALS

    Clubul de Dans Sportiv Mihai Petre

     

    Ora 18.45

     

    Bucharest Summer Orchestra and Choir

    Dirijor: Iosif Ioan Prunner

    Dirijor de Cor: Florin Liviu Ofiţeru

    Durata: 2h cu pauză

     

    Program:

     

    Giuseppe Verdi - Uvertura (Forţa destinului)

    Corul ţiganilor (Trubadurul)

    Corulsclavilorevrei (Nabucco)

    Franz von Suppe-  Uvertura (Cavaleria uşoară)

    Carl Maria von Weber – Corul vânătorilor (Freischütz)

    Pietro Mascagni - Intermezzo (Cavaleria rusticana)

    Corul ţăranilor (Cavaleria rusticana)

    Richard Wagner -  Uvertura (Tannhäuser)

    Corul invitaţilor (Tannhäuser)

    Piotr Ilici Ceaikovski - Poloneza (Evgheni Oneghin)

    Corul fetelor (Evgheni Oneghin)

    Vals (Evgheni Oneghin)

    Georges Bizet - Uvertura (Carmen)

    Piotr Ilici Ceaikovski – Variaţiunea Zânei dulciurilor (Spărgătorul de nuci)

    Valsul florilor (Frumoasa adormită)

    Suită (Lacul lebedelor)

    Alexander Borodin – Dansurile polovtiene

    Aram Khachaturian -  Dansul săbiilor (Gayaneh)

    Giacomo Puccini - Cor (Turandot)

     

    Ora 21.00

     

    FILM: CONCERTUL DE ANUL NOU DE LA VIENA 2009

    (Johann & Josef Strauss, Joseph Hellmesberger, Joseph Haydn)

    Orchestra Filarmonicii din Viena

    Dirijor: Daniel Barenboim

    După debutullui Georges Prêtre ca dirijor al Concertului de AnulNou 2008, Filarmonica din Viena a atras un alt nume nou în acest context, la evenimentul din 2009: Daniel Barenboim. Celebrul dirijor şi pianist argentiniano-israelian de origine rusă a transmis salutul Austriei către lume. Cosmopolit şi cu o atitudine umanistă, Daniel Barenboim a fost alegerea perfectă pentru a dirija Concertul de Anul Nou, manifestare difuzată în întreaga lume, unind naţiunile în dragostea comună pentru muzică.

    Durata: 1h56’

    Citeste mai mult


Program

PROGRAM BUCHAREST MUSIC FILM FESTIVAL 2016

9-18 Septembrie | Piața Universității


Vineri, 16 septembrie

21:00  Camerata Regală

Dirijor: Constantin Adrian Grigore

Soliști: Katarzyna Dondalska – soprană, Aura Twarowska – mezzosoprană, Sergi Giménez Carreras - tenor

 

Sâmbătă, 17 septembrie

21:00 Orchestra Națională Radio

Dirijor: Cristian Oroșanu

Soliști: Răzvan Popovici și Alexander Sitkovetsky

 

Duminică, 18 septembrie

21:00  O seară vieneză  - Sinfonietta Wien

Dirijor: Vinicius Kattah

Soliști: Milena Arsowska (soprană), Andreas Jankowitsch (bas-bariton)

Concert maestru: Cristian Nenescu

Eveniment organizat în cadrul


Sponsor


Parteneri media


Cu sprijinul


Împreună cu