Arhivă

  • Programul Viena Music Film Festival 2008

    Programul Viena Music Film Festival 2008

    17 septembrie

    Ora 19.30                   Romanian Piano Trio

                                        Horia Mihail – pian

    Alexandru Tomescu – vioară

    Răzvan Suma – violoncel

     

    Program

    Joseph Haydn ~ Trio in Sol Major, HOB. X: 25

    George Enescu ~ Serenade Lointaine

    Astor Piazzolla ~ Los quatros estaciones portenos

    La muerte del angel

    Durata: 1h30’ cu pauză

     

    Ora 21.00                   Film : Concertul de anul nou de la viena 2008

                                        Filarmonica din Viena

    (Johann Strauss tatăl şi fiul, Josef Strauss, Josef Hellmesberger jr., Josef Lanner)

                                        Dirijor: Georges Prêtre

    Dirijorul francez Georges Prêtre dirijează pentru prima dată cel mai popular concert al lumii, televizat în 2008 pentru a 50-a oară în toată lumea.

     

    Durata: 2h

     

    18 septembrie

    Ora 19.30                   Concert

                                        Toma Popovici – pian

    Gabriel Croitoru – vioară

     

    Program

    Franz Schubert ~ Sonatina pentru vioară şi pian în re major

    Ludwig van Beethoven ~ Sonata nr. 5 pentru pian şi vioară în fa major, op. 24 (Sonata Primăverii)

    Fritz Kreisler ~ Capriciu vienez

    Mic marş vienez

    Liebesleid

    Liebesfreund

    Jules Massenet ~ Meditaţie

    Pablo de Sarasate ~ Melodii lăutăreşti

    Durata: 1h30’ cu pauză

     

    Ora 21.00                   Film : elixirul dragostei (Gaetano Donizetti)

    Orchestra Operei din Viena

    Dirijor: Alfred Eschwé

    Solişti: Anna Netrebko, Rollando Villazón, Leo Nucci, Ildebrando D’Arcangelo

    Durata: 1h55’

     

     

     

    19 septembrie

    Ora 19.30                   Ad Libitum

                                        Adrian Berescu - vioară

    Şerban Mereuţă - vioară

    Bogdan Bişoc - violă

    Filip Papa - violoncel

    Program

    Franz Schubert ~ Quartettsatz

    Antonin Dvorak ~ American quartett op. 96

    Durata: 40’

     

    Ora 20.10                   Corul Acapella

    Durata: 20’

     

    Ora 20.30                   Ad Libitum

    Program

    W. A. Mozart ~ Cvartet KV.157

    Joseph Haydn ~ Serenadă

    Franz Schubert ~ Moment muzical

    Constantin Dimitrescu ~ Dans ţărănesc

    Antonin Dvorak ~ Humoresca

    Astor Piazzolla ~ Four for tango

    Durata: 40’

     

    Ora 21.00                   Film : Herbert von Karajan: concert aniversar

    (Ludwig van Beethoven, Piotri Ceaikovski)

    Filarmonica din Berlin

    Dirijor: Seiji Ozawa

    Solist: Anne-Sophie Mutter (vioară)

    Acest concert a celebrat la Wiener Musikverein, 100 de ani de la naşterea genialului dirijor.

     

    Durata: 1h53’

     

     

     

     

    20 septembrie

    Ora 19.00                   Viena rămâne Viena

    Strauss Festival Orchester Wien

                                        Dirijor: Peter Guth 

    Program

    Johann Strauss ~ Uvertura operetei „O noapte la Veneţia”

                Polca Tic-Tac, op.365 din „Liliacul”

                Sânge vienez, Vals op.354

                Polca şampaniei, op.211

    Johann Strauss Tatăl ~ Gitana-Galop, op.108

    Johann Strauss ~ Eljen a magyar, Polka ungurească op.332

                Vals imperial, op.437

    Johann Schrammel ~ Viena rămâne Viena, marş

    Eduard Strauss ~ Bahn frei!, Polca op.45

    Johann Strauss ~ Trandafiri din sud, vals op.388 din „Batista de dantelă a reginei” 

                            Der Kobold, Polka Mazur op.226

    Johann şi Josef Strauss ~ Polca Pizzicato

    Josef Strauss ~ Fără griji, Polca op.271

    Johann Strauss ~ Dunărea albastră, vals op.314

    Durata: 2h cu pauză

     

    Ora 21.00                   Film :

    Herbert von Karajan: W. A. Mozart, Ottorino Respighi, Richard Strauss

    Filarmonica din Berlin

    Dirijor: Herbert von Karajan

     

    Aspirând la sonoritatea ideală a concertelor sale, Herbert von Karajan a fost denumit magicianul sunetului. estetica sonorităţii dirijate de el a fost susţinută de o tehnică muzicală perfecţionată în timp. Bagheta sa magică transformă fiecare detaliu liric.

     

    Durata: 1h26’

    Traviata (Giuseppe Verdi)

    Filarmonica din Viena

    Dirijor: Carlo Rizzi

    Solişti: Anna Netrbko, Rollando Villazón, Thomas Hampson, Helene Schneidermann, Diane Pilcher

    Regia: Willy Decker

     

    Durata: 2h20’

     

                                        Nunta lui Figaro (W. A. Mozart)

                                        Filarmonica din Viena

    Dirijor: Nikolaus Harnoncourt

    Solişti: Anna Netrebko, Ildebrando D’Arcangelo, Juliane Banse, Dorothea Röschmann, Christine Schäfer, Bo Skovhus

    Regia: Claus Guth 

     

    Durata: 2h23’

     

     

     

    21 septembrie

    Ora 19.30                   Judith Halasz & Spirit of Vienna Ensemble

    Judith Halasz – Soprană 

    Matei Ioachimescu – Flaut

    Cristian Nenescu – Vioară

    Wang Yu Ko – Vioară

    Mihai Loghin – Violă

    Martin Dimov – Violoncel

    Laszlo Magyar – Contrabas

    Michael Gruber – Clarinet

    Elena Gertcheva – Pian

    Vitus Pirchner – Percuţie 

     

    Program

    W.A. Mozart ~ Uvertura la „Nunta lui Figaro”

    E Susanna non vien – Dove suono?, Aria contesei din opera – „Nunta lui Figaro”

    Saverio Mercadante ~ Rondo Russo

    W.A. Mozart ~ Cvartetul de coarde in Do major KV 465, Allegro molto

    Serenada Kleine Nacht Musik Partea a 3 a

    Crudele? - Non mi dir, aria Donei Anna din opera „Don Giovanni”

    Rondo Alla Turca

    Johann Strauss ~ Tritsch – Elyen A Magyar Polka schnell

    Fruehlingstimmen Walzer

    Csardas din Liliacul

    Annen Polka

    KuenstlerLeben sau Les Patineurs

    Auf der Jagd

    Champagner Polka

    Franz Lehar ~ Giuditta

    Johann Strauss ~ Donau Walzer

    Durata: 1h 30’ cu pauză

     

    Ora 21.00                   Film : Anton Bruckner: Simfonia Nr. 9

    The Cleveland Orchestra

    Dirijor: Franz Welser-Möst

     

    Această monumentală ultimă compoziţie a lui Bruckner nu a fost finalizată. Orchestra din Cleveland reuşeşte să interpreteze cu maximă intensitate şi sensibilitate această partitură complexă.

    Durata: 1h

    Citeste mai mult


Program

PROGRAM BUCHAREST MUSIC FILM FESTIVAL 2016

9-18 Septembrie | Piața Universității


Vineri, 16 septembrie

21:00  Camerata Regală

Dirijor: Constantin Adrian Grigore

Soliști: Katarzyna Dondalska – soprană, Aura Twarowska – mezzosoprană, Sergi Giménez Carreras - tenor

 

Sâmbătă, 17 septembrie

21:00 Orchestra Națională Radio

Dirijor: Cristian Oroșanu

Soliști: Răzvan Popovici și Alexander Sitkovetsky

 

Duminică, 18 septembrie

21:00  O seară vieneză  - Sinfonietta Wien

Dirijor: Vinicius Kattah

Soliști: Milena Arsowska (soprană), Andreas Jankowitsch (bas-bariton)

Concert maestru: Cristian Nenescu

Eveniment organizat în cadrul


Sponsor


Parteneri media


Cu sprijinul


Împreună cu